Българския институт по стандартизация е представил за обществено обсъждане проект за изменение на Националния стандарт за българско кисело мляко (БДС 12:2010). Предлага се намаляване на количествата и съотношението на двата основни щама – Lactobacillus delbrueckii subspecies bulgaricus и Streptococcus thermophilus.
Националният стандарт се отнася за кисело мляко, произведено от овче, краве, биволско, козе или смесено мляко, чрез заквасване с щамовете Lactobacillus delbrueckii subspecies bulgaricus и Streptococcus thermophilus, изолирани в България и неподлагани на генетична модификация.
С други думи, миклофлората на киселото мляко е съставена именно от тези двете бактерии. Под тяхното действие в киселото мляко настъпват промени в млечната захар, в белтъчните вещества и в млечната мазнина и се формират неговия вкус и аромат.
Предвид тези факти, всяко изменение ще доведе и до промяна в микробиологията на киселото мляко по стандарт и ще обезличи емблематични вкус на българското кисело мляко, известно с уникалните си характеристики, дължащи се именно на съотношенията на бактериите.
Очаква се техническият комитет на Института да разгледа предложението на 16 юни.
Коментара на Асоциация “Активни потребители”
Припомняме, че количествата и съотношението на бактериите вече бяха занижени през 2010 г. спрямо действалия дотогава стандарт (БДС 12:1982). Благодарение на Лактобацилус булгарикус киселото мляко е естествен пробиотик, който има голямо благотворно влияние върху човека – известни са негови противотуморни, имуномодулиращи, противоязвани и антибиотични свойства.
Ново намаление на изискванията за живите бактерии в киселото мляко ще доведе до пълното обезличаване на традиционното българско мляко и приближаването му към западноевропейския йогурт.