За поредна година, Община Нови пазар беше домакин на работна среща за учредяване на координационен механизъм за подобряване на достъпа до здравни услуги на здравно неосигурената бременна жена.
Водещ и модератор на срещата беше г-жа Майя Грозданова – консултант на Уницеф за България.
Гости на този форум бяха: г-н Георги Георгиев – кмет на Община Нови пазар – , г-н Ивайло Петров – Заместник кмет „ХП и ППС”, г-жа Айсел Исмаил Руфад – Заместник кмет „ТСУ, ЕЗ и ППОСЕОС” и г-н Иван Ганчев – Председател на Общински съвет.
В краткото си приветствие, Кметът на Община Нови пазар сподели, че тази социално насочена политика би трябвало да продължава да се развива и допълва занапред. Проблемите си имат решение, но само с правилна стратегия и постоянство.
В заключение той заяви: „От страна на Община Нови пазар винаги ще имате нашата подкрепа за подобряване на тази социална услуга.”
Проектът „Светът на детството – приказка с щастлив край“ на ЖРС „Хаячи“ е изпълняван по проект „С грижа от 0 до 3“ за подобряване на майчиното и детско здраве сред ромска общност от фондация „Тръст за социална алтернатива“ с финансиране от фондация „Отворено общество“.
Представянето на проекта „Светът на детството – приказка с щастлив край“, както и основните цели, бе направено от г-жа Мария Христова.
С резултатите от направени проучвания: кабинетно и теренно, както и определяне на добрите практики по прилагане на Наредба 26 ни запозна г-жа Нуртен Джевджетова.
Бе представен и проекта на КНО Търговище, който е партньор на сдружението.
Видео: ТВ програма „Часът на Нови пазар“
ОСНОВНИТЕ ДИСКУТИРАНИ ПРОБЛЕМИ НА ЗДРАВНО НЕОСИГУРЕНИТЕ БРЕМЕННИ ЖЕНИ БЯХА:
Непроследяване на развитието на бременността при 90% от здравно неосигурените жени, които от своя страна са над 70% от всички ромски жени от общността.
Огромна част от здравно неосигурените жени не проследяват бременността си при специалист „акушер- гинеколог”, нито правят необходимите изследвания, гарантиращи правилното й протичане.
При наличието на сериозен проблем, някои от тях се обръщат към кабинета на Спешна помощ, но най-често здравно неосигурените бременни жени получават лекарски грижи направо при раждането. Това създава предпоставки за раждане на недоносени или увредени деца, както и риск от фатални последици за майките; риск за лекарския екип в Родилно отделение, който работи „на сляпо” и се бори с проблеми, за които носи професионална отговорност.
Необходимостта от здравна профилактика на неосигурените бременни жени.
Тежките икономически и битови условия, в които живеят повечето от тези жени, до голяма степен предопределят това, че те системно са неглижирали своето здраве. В резултат, повечето от тях страдат от инфекции, анемия, липса на важни витамини и минерали, които допълнително застрашават нормалното протичане на бременността и предпоставят необходимостта от редовна здравна профилактика – прегледи, изследвания, лечение при тези рискови пациенти.
Непознаване и неприлагане на възможностите на законодателството. От 2007 година държавата е предвидила в своя Наредба № 26 на Министерство на здравеопазването по 1 безплатен преглед и изследвания за всяка неосигурена бременна жена. Практиката показва, че тази Наредба не се познава от пациентите в общините; успоредно с това акушер-гинеколозите не са заинтересовани и не информират идващите при тях неосигурени жени за тази възможност.
Другият много важен проблем сред общността, с която ще се работи е липса на информация, ниска здравна култура и езикова бариера. Когато едно население не е информирано, то не може адекватно да реагира на ситуации, на потребностите си, да промени нагласите си, да осъзнава неосъзнатото –проблемите и начина на решаването им. А пък когато няма кой да информира или няма такова желание, тогава проблемите продължават и даже се задълбочават.