Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) обвини в злоупотреба с господстващо положение разпределителните (операторите на мрежи) и снабдителните (доставчиците на електроенергия) предприятия на ЕВН, ЧЕЗ и Енерго-Про.
КЗК е установила, че във всяка от икономическите групи предприятията използват обща стратегия и практики, дискриминиращи независимите търговци. По този начин ограничават търговията с електрическа енергия по свободно договорени цени.
Като обменят помежду си съществена информация за клиенти, които преминават от регулирани към свободно договорени цени и забавят издаването на необходимите документи, дружествата възпрепятстват процеса на смяна на крайния снабдител с друг доставчик.
Дружествата разполагат с 30 дни, за представяне на възражения.
ЕП настоява за по-дълготрайни и по-лесни за ремонт стоки
Едва ли има човек, който да не смята, че в миналото стоките са били по-здрави и по дълготрайни, но в последните десетилетия жизненият им цикъл става все по-кратък, а това се дължи в най-голяма степен на т.нар. „програмирано остаряване“. Чрез него производителите се опитват да поддържат високо търсене на продуктите и повече приходи, но това изтощава ресурсите на планетата.
Европейският парламент призова Европейската комисия, държавите членки и производителите да предприемат мерки, с които да гарантират на потребителите достъп до висококачествени и подлежащи на поправка и модернизиране продукти.
Ето и основните насоки:
формулиране на критерии за минимална устойчивост за всяка категория продукти още при проектирането им;
в случай, че ремонтът на продукт е по-дълъг от един месец – да се удължи гаранцията му с времето, необходимо за извършване на поправката;
да се създадат подходящи стимули за насърчаване на производство на устойчиви и подлежащи на поправка продукти, да стимулират ремонтните дейности и продажбите на стоки втора употреба; това ще осигури повече работни места и ще намали отпадъците;
резервни части, които са необходими за правилното и безопасно функциониране на стоките, трябва да се предоставят на цена, която е съизмерима с естеството и продължителността на живот на продукта;
въвеждане на европейски етикет на доброволна основа, който да обхваща, по-специално: дълготрайност, екопроектиране, възможности за подобряване в съответствие с техническия прогрес и възможности за поправка.
Знаете ли, че?
Според проучване на Евробарометър, 77% от потребителите в ЕС предпочитат да поправят повредените стоки, вместо да купуват нови. Въпреки това на потребителите им се е наложило да заменят продуктите.
Над 30 хиляди “спинери” не са допуснати до пазара