кръгли къщи

Защо нашите предци са строили кръгли къщи?

Ако ще си правите вила – нека да е с формата на юрта

Най-старите убежища на хората след пещерите, често са били с кръгла или овална форма. Спомнете си за хоганите на индианците от племето навахо, за монголските юрти, за северноамериканските типи, за ескимоските иглу, гръцките тенемос и много други.

Защо нашите предци са избрали да строят жилищата си без ъгли?

Защото яйцевидната форма им е показана от природата и те са заимствали от нея. Яйца, буци пръст, стволове на дървета, хралупи, кошери на диви пчели… Майката природа знае най-добре. Много архитекти днес избират да отдадат творчеството си на кръглите сгради – по-удобни, по-енергийно ефективни и по-безопасни.

Буреносният вятър и вълните на цунамито се завихрят естествено около кръгла сграда, но повличат в миг, буквално откъсват от земята зданията с ъгли. Заобленият покрив по-трудно бива отвян при ураган.

В стари времена свързващите материали са били въже, лозови пръчки, животинска кожа. Съвременните материали са централен радиален стоманен пръстен, скоби, сеизмични и ураганни свръзки, болтове и стоманени кабели. Така сградата придобива уникална комбинация от гъвкавост и твърдост, което я прави значително по-безопасна при тежки метеорологични условия като земни трусове, екстремни ветрове и обилен снеговалеж.

Естествената топлинна динамика на отворената архитектура в кръглото пространство не използва външна енергия за циркулация на температурата. Въздухът свободно циркулира и поддържа постоянна температура в дома.

При строежа на кръглите сгради се използват по-малко материали за стени, подове и покриви, отколкото при правоъгълна конструкция. Това означава възможност за по-малък екологичен отпечатък и повече жилищна площ при по-ниски разходи. Това означава също така по-малка повърхност при контакт с неблагоприятни метеорологични условия, което подобрява цялостната трайност и енергийната ефективност на дома.

Кривите линии омекотяват звуците в сградата. Акустиката в кръгово пространство го прави идеално място за почивка и размисъл или пък за общуване и слушане и възпроизвеждане на музика.

Формата също така предотвратява проникването на шум отвън. Звуковите вълни се разсейват, докато обикалят сградата.
Домът на 21-ви век, построен с модерни материали, може да бъде безопасна, енергийно ефективна къща на бъдещето, която идва от миналото!

Източник: spisanie8

Facebook коментари



Твоята реклама тук - виж как!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *